تبلیغات
موبایل - رشد تلفن، ضعف اینترنت
موبایل

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

رشد تلفن، ضعف اینترنت

مخابرات در ایران همچون دیگر نقاط جهان با نصب اولین خط تلگراف در سال ١٢٣٦ هجری خورشیدی یعنی چهارده سال بعد از موفقیت مورس، بین تهران و چمن سلطانیه در نزدیكی زنجان ( اردوگاه تابستانی ناصرالدین شاه) تحقق یافت. دو سال بعد خط تلگراف سلطانیه به سمت زنجان و تبریز و جلفا امتداد یافت و به شبكه تلگرافی روسیه پیوست. توسعه تلگراف بسیاری از شهرها را سال به سال درنوردید، تا اینكه ایران در سال ١٢٤٨ به عضویت اتحادیه بین‌المللی تلگراف درآمد. اداره تلگراف در سال ١٢٥٥ به وزارت تلگراف ارتقا یافت.

مرحله دوم توسعه فن‌آوری مخابرات با نصب تلفن آغاز می‌شود، اگر چه اولین خط تلفن در حدود دوازده سال پس از اختراع آن، یعنی سال ١٢٦٩ در تهران راه‌اندازی شد، اما گسترش شبكه تلفن در سرزمین پهناور ایران از سال ١٣٢٠ شروع شد.در سال ١٢٦٩ بین دو ایستگاه ماشین دودی و شهرری ارتباط تلفنی برقرار شد، بعد از آن بین كامرانیه (شمیران) و عمارت سلطنتی وزارت جنگ (تهران) و سپس مقر ییلاقی شاه (سلطنت آباد) و عمارت سلطنتی تهران ارتباط تلفنی دایر شد، در آبان ماه ١٣٠٥ تلفن جدید روی ٢٣٠٠ رشته كابل آماده بهره برداری شد، در مرداد ١٣٠٨ به موجب مصوبه‌ای، رسیدگی به امور تلفن كه در دست شركت‌ها بود، به وزارت پست و تلگراف واگذار و نام آن وزارتخانه به وزارت پست و تلگراف و تلفن تبدیل شد.

دو سال بعد سهام شركت‌های تلفن برای دولت خریداری و شركت سهامی‌ تلفن ایران تاسیس شد. پس از شهریور ١٣٢٠ همزمان با خروج نیروهای متفقین از ایران، خطوط تلفن جدید (كاریر) كه توسط آنان در ایران تاسیس شده بود، خریداری شد. روند توسعه كیفی و كمی ‌مخابرات از مرحله تلفن مغناطیسی تا مرحله سیستم خودكار به تدریج ادامه یافت و در سال ١٣٤٣ استفاده از شیوه ریزموج (مایكروویو) در مخابرات ایران آغاز و به دنبال آن در سال١٣٤٥ اولین كارخانه مخابراتی ایران تاسیس شد. راه‌اندازی و بهره‌برداری از ایستگاه زمینی ماهواره‌ای شهید قندی (اسدآباد) همدان و استفاده از اولین كابل ارتباطی بین شهری PCM بین تهران-كرج و ایجاد مركز آموزش مخابرات اقدامات بعدی بود.

در سال 1349 مركز تحقیقات مخابرات پایه‌گذاری و در سال 1350 شركت مخابرات با ساختاری جدید متولی توسعه و تجهیز شبكه مخابراتی كشور شد كه به منظور تولید تجهیزات مخابراتی صنایع مخابراتی راه‌ دور ایران شكل گرفت. با پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی توسعه مخابرات در كشور با چالش روبه‌رو شد، اما باز هم از سال 57 تا سال 63 تعداد 351هزار شماره تلفن ثابت دایر و یك‌هزار و 300 روستا دارای ارتباط شد. 101 شهر ارتباط بین شهری یافتند و 4 هزار و 83 دستگاه تلفن همگانی شهری و راه دور در نقاط مختلف كشور نصب شد. توسعه شبكه مخابراتی، اما بعد از جنگ تحمیلی سرعت یافت به شكلی كه در سال 1373 توسعه شبكه تلفن تهران به یك‌میلیون و 945 هزار شماره رسید و یك سال بعد از آن یعنی در سال 1374 ایجاد شبكه تلفن‌همراه در كشور آغاز شد.

بررسی شاخص‌های ارتباطی

به طور طبیعی شاخص‌ها در کشورهای در حال توسعه تمایل به رشد دارد. شاخص‌های ارتباطی كشور شامل بخش‌های متنوعی همچون؛ دایری تلفن ثابت، ضریب نفوذ تلفن ثابت، دایری تلفن همراه، ضریب نفوذ تلفن همراه، شهرهای تحت پوشش تلفن همراه، جاده‌های تحت پوشش سیستم تلفن همراه (كیلومتر)، شبكه ارتباطات سیار BTS تعداد آنتن‌ها، تعداد كشورهای دارای ارتباط رومینگ بین‌الملل با ایران، روستاهای دارای ارتباط، تلفن‌های همگانی (شهری + راه دور)، نقاط دارای ارتباط بین شهری، كانال‌های انتقال، ترانك بین شهری، پهنای باند بین‌الملل (مگابیت برثانیه)، تعداد پورت‌های دسترسی دیتا (نصب شده)، ایجاد شبكه انتقال اطلاعات (شهر) و وضعیت شبكه فیبرنوری كشور (كیلومتر) است، اما به دلیل كمبود فضا مهم‌ترین شاخص‌های ارتباطی كشور را با توجه به آمارهای ارائه شده از سوی شركت مخابرات ایران طی چهار سال گذشته بررسی می‌كنیم.

تلفن ثابت

ضریب نفوذ تلفن ثابت در سال 57 با دایری 850هزار خط در كل كشور تنها 34/2درصداست، این درحالی است كه هم‌اكنون ضریب نفوذ تلفن ثابت در كل كشور با دایری 36میلیون خط تلفن نزدیك به 34درصد است كه براساس آمارهای موجود در دولت نهم نزدیك به 5میلیون و 213هزار خط واگذار شده است. گفتنی است؛ در آغاز به كار دولت نهم تعداد دایری تلفن ثابت در كشور بالغ بر 18میلیون و 744 خط بوده است. هم اكنون قیمت واگذاری تلفن ثابت 51هزار و 500تومان بوده و بر اساس ادعای دولت واگذاری در بسیاری از نقاط كشور به روز صورت می‌گیرد.

تلفن‌همراه

شاید بتوان مهم‌ترین عملكرد در ارتباطات كشور در دولت نهم را در بخش تلفن‌همراه عنوان كرد. چرا كه در این بخش علاوه بر آغاز به كار اپراتور دوم تنها اپراتور كشور یعنی همراه اول نیز توانست با واگذاری‌های بی‌شماری علاوه بر ركودشكنی تا حدی عرضه و تقاضا در بازار را به تعادل رساند.

با كاهش قیمت سیم كارت در چند مرحله و واگذاری تقریبا به روز سیم كارت‌های اعتباری و 150هزار تومانی، بازار سیاه موجود در بخش سیم‌كارت كشور از بین رفت؛ چرا كه تا پیش از دولت نهم قیمت فروش یك خط تلفن همراه تا مرز یك‌میلیون و 400هزار تومان نیز رسیده بود و واگذاری‌های صورت گرفته در آن زمان عمدتا سالانه صورت می‌گرفت. هرچند كه كارشناسان معتقدند كه زیرساخت‌های شكل گرفته در دولت هشتم باعث شد تا واگذاری‌ها و كاهش قیمت سیم كارت در دولت فعلی با سرعت بیشتری صورت گیرد، اما متاسفانه و حتی با وجود اعتراف برخی از مسوولان دولتی در بخش كیفیت شبكه تلفن همراه هم در اپراتور اول و هم در اپراتور دوم تغییرات چشمگیری صورت نگرفته و به باور بسیاری دولت نهم بیشتر به كمیت در این حوزه بها داده تا كیفیت.

در بخش تلفن همراه پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 88 بالغ بر 36میلیون و 300هزار سیم‌كارت دولتی واگذار شده كه با این واگذاری‌ها ضریب نفوذ این بخش به بالغ بر 50درصد می‌رسد. این درحالی است كه در شهریور ماه سال 84 با واگذاری تنها 7میلیون سیم‌كارت ضریب نفوذ این بخش 29/10درصد بوده است.

همچنین دوبخش نیمه دولتی تالیا و ایرانسل نیز بر اساس آمارهای ارائه شده تا پایان سال 86 بیش از 4میلیون و 500هزار سیم كارت واگذار كرده‌اند. هم‌اكنون گفته می‌شود كه تالیا یك‌میلیون سیم‌كارت و ایرانسل نیز نزدیك به 15میلیون كاربر فعال دارد.

شبكه فناوری اطلاعات

بر اساس آمارهای ارائه شده در حال حاضر 23میلیون كاربر اینترنت در سطح كل كشور وجود دارد كه در برنامه چهارم توسعه (پایان 88) این رقم به 30میلیون كاربر افزایش خواهد یافت. گفته می‌شود؛ در شهریور ماه سال 84 تنها 8میلیون و 800هزار كاربر اینترنت در كشور وجود داشته است. پهنای باند بین‌الملل نیز از 3هزار و 510 مگابیت بر ثانیه در شهریور 84 به 9هزار و 626 مگابیت بر ثانیه در پایان سال 86 افزوده شده است. در بخش فیبر نوری نیز، تا شهریور 84، معادل 56هزار كیلومتر فیبر نوری در شبكه مخابراتی (شبكه زیرساخت و استان‌ها ) اجرا شد كه این رقم در اردیبهشت 88 به 125هزار كیلومتر فیبرنوری افزایش یافته است. گفتنی است؛ در زمینه اینترنت پرسرعت و ضریب نفوذ این نوع اینترنت هیچ‌گونه آماری از سوی وزارت ارتباطات اعلام نشده است.

نویسنده: م.ر.بهنام رئوف

منبع: دنیای اقتصاد

How did the Achilles tendon get it's name?
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:39 ق.ظ
What's up, just wanted to say, I liked this blog post.
It was inspiring. Keep on posting!
فرید
پنجشنبه 14 خرداد 1388 12:05 ق.ظ
سلام بر تو ای هموطن
ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟
ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟
ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم.
درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟
میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟
میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟
میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟
و خیلی چیزای دیگه
از سایت ما دیدن کنید
فرید
چهارشنبه 13 خرداد 1388 11:53 ب.ظ
سلام بر تو ای هموطن
ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟
ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟
ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم.
درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟
میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟
میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟
میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟
و خیلی چیزای دیگه
از سایت ما دیدن کنید
فرید
چهارشنبه 13 خرداد 1388 11:36 ب.ظ
سلام بر تو ای هموطن
ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟
ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟
ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم.
درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟
میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟
میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟
میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟
و خیلی چیزای دیگه
از سایت ما دیدن کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : تلفن همراه

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

سرویس خبری ایدز